Synchronizacja w jądrze Linux

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 3rd of April 2010

Prezentacja z seminarium dyplomowego na temat mechanizmów synchronizacji w jądrze Linux. Pokrótce przedstawia bariery pamięci, zmienne atomowe, semafory, spinlocki itp.

Dni Wolnego Oprogramowania

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 25th of February 2010

UPDATE: Dni ciągle jeszcze trwają, acz moja prelekcja już się odbyła, w związku z czym umieszczam nowszą, a tym samym poprawioną wersję prezentacji wraz z pełnymi kodami źródłowymi.

Niektóry wiedzą, inni właśnie się dowiedzą, iż w przyszły piątek (5 marca) ruszają III Dni Wolnego Oprogramowania w Bielsku-Białej. Będę miał przyjemność nie tylko bycia na tej imprezie, ale również aktywnego uczestnictwa. Dla wszelkich osób zainteresowanych udostępniam wersję alfa prezentacji, którą będę przedstawiał. Po zakończeniu wystawię wersję finalną wraz ze wszystkimi kodami źródłowymi.

Treasure Hunt w Prologu

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 17th of January 2009

W poprzednim wpisie pisałem o Google Treasure Hunt, a w szczególności o zadaniu czwartym. Teraz, w ramach przygotowań do kolokwióm z języka Prolog postanowiłem napisać w nim rozwiązanie postawionego problemu:

Czcionki a kwestia tłumaczeń

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 10th of January 2009

Jakiś czas temu natknąłem się na artykuł opisujący własności wyświetlanego na monitorze tekstu i konsekwencje niskich rozdzielczości. Znalazła się tam również bezmyślna propaganda na rzecz słowa „font”, o której chciałbym pokrótce napisać.

Autor uzasadniał, iż „czcionka” to pojedyncza litera, z której składało się całe strony i ma się nijak do tego czym są obiekty stosowane w komputerze. Zarzucał nieudolność tłumaczom, którzy z braku wiedzy zastosowali złe określenie.

Pragnę jednak wszystkich zachęcić, aby słowa „font” nie używać! Jest ono okropne! Jako ordynarne ściągnięcie z angielskiego brzmi dziwacznie.

Tymczasem zarzucanie, że „czcionka” jest nazwą niewłaściwą, to jak zarzucanie, że nazwa „plik” nie powinna być używana, bo już od dawna dane nie są przechowywane w postaci plików kartek. W kontekście informatycznym istnieje wiele słów, których znaczenie jest odległe od jego znaczenia w innych kontekstach i dlatego nic nie stoi na przeszkodzi, aby stosować nazwę „czcionka”!

Do tego wszystkich Czytelników gorąco zachęcam, a osoby zajmujące się składaniem tekstu niechaj zostawią kwestie językowe językoznawcom.

Treasure Hunt a szybkość D

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 10th of January 2009

Zachęcony wpisem GiMa postanowiłem pobawić się w Google Treasure Hunt. Z początku moje wrażenia były negatywne, ale to dlatego, że zacząłem od zadania sieci, które jest co najmniej denne. Archiwum też nie napawało optymizmem, już zacząłem się zastanawiać, czy wszystkie będą tak prymitywne — na szczęście nie były.

Problem krzyczących beduinów

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 19th of February 2008

Na pustyni stoją beduini (na początku każdy wie tylko jak ma na imię), z których każdy ma swoje unikalne, w skali całej pustyni, imię. Są usytuowani w ten sposób, że jeżeli jakiś beduin coś krzyknie to z pewnością, przynajmniej jeden, inny beduin go usłyszy. Beduini maja na tyle podzielną uwagę, że jeżeli słyszą głosy wielu innych beduinów to są w stanie je rozróżnić i niejako "zakolejkować" otrzymane wiadomości, ale nie są w stanie rozpoznać, z której strony ani od kogo usłyszeli konkretną informację (zarówno, gdy odbierają wiele wiadomości jednocześnie jak i gdy odbierają tylko jedną wiadomość).