Irssi AI

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 26th of February 2008

Skrypt implementujący zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji odpowiadający na pytania zadawane na kanale. Może udzielać odpowiedzi albo na wszystkie pytania albo tylko na te napisane bezpośrednio do nas (tzn. poprzedzone naszym nickiem).

MPD now playing dla Irssi

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 26th of February 2008

bitlbee query auto

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 20th of February 2008

Ciekawy patch do bitlbee pozwalający na automatyczne ignorowanie, odrzucanie lub akceptowanie żądań o autoryzację. Można np. przefiltrować wszystkie wiadomości zawierające adresy URL, co znacznie zmniejsza ilość spamu. Można też ustawić akceptowanie wszystkich pozostałych zadań.

Problem krzyczących beduinów

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 19th of February 2008

Na pustyni stoją beduini (na początku każdy wie tylko jak ma na imię), z których każdy ma swoje unikalne, w skali całej pustyni, imię. Są usytuowani w ten sposób, że jeżeli jakiś beduin coś krzyknie to z pewnością, przynajmniej jeden, inny beduin go usłyszy. Beduini maja na tyle podzielną uwagę, że jeżeli słyszą głosy wielu innych beduinów to są w stanie je rozróżnić i niejako "zakolejkować" otrzymane wiadomości, ale nie są w stanie rozpoznać, z której strony ani od kogo usłyszeli konkretną informację (zarówno, gdy odbierają wiele wiadomości jednocześnie jak i gdy odbierają tylko jedną wiadomość).

Transmisja cyfrowa

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 13th of February 2008

Zainspirowany wpisem Michała Górnego postanowiłem napisać coś o transmisji cyfrowej. Wszak wielkości w naturze rzadko kiedy występują w postaci cyfrowej--aby się takiej doszukać należy zejść aż do poziomu cząstek elementarnych i analizowanie spinów i innych niezrozumiałych dla zwykłego człowieka parametrów. Jak więc to się dzieje, że komputer operuje na bitach? Co to w ogóle ta telewizja cyfrowa?

Komentarz to, czy może skrypt?

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008

Przenosząc się na Joggera straciłem sporo czasu na dochodzenie czemu skrypty, które zamieszczałem nie działały tak jak powinny (tzn. nie działały w ogóle). Okazało się, że zależnie od typu MIME strony skrypty są różnie interpretowane. A dokładniej mechanizmy ochrony skryptów.

Ze względu na przeglądarki nie rozumiejące tagu script przyjęło się kod skryptu umieszczać w komentarzu. Przeglądarki wspierające skrypty domyślały się, że to tak naprawdę kod skryptu i jakoś sobie z tym radziły. Ku memu lekkiemu zdziwieniu odkryłem, że Opera i Firefox przestają wykonywać kod skryptu, gdy strona jest dostarczona jako application/xhtml+xml. Aby sprawę zbadać bardziej szczegółowo stworzyłem taką oto stronę testową:

Zabezpieczanie kodu strony WWW

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008

Niektórzy uważają, że użytkownik czytający ich stronę nie powinien mieć dostępu do niczego poza ostatecznym efektem renderowania strony. Najczęściej jest to spowodowane chęcią zabezpieczenia kodu HTML lub obrazków przed kopiowaniem i używaniem ich do własnych celów.

O kryptografii słów kilka

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008

Każdy człowiek ma jakieś tajemnice, których nie chce nikomu zdradzać. Równocześnie każdy ma sekrety, którymi chce się z kimś podzielić, ale tak, żeby nikt więcej ich nie poznał. Sytuacje takie mogą się zdarzać w codziennym życiu przeciętnego obywatela, w życiu dużej firmy lub całego państwa. Utrzymanie w tajemnicy pewnych tajemnic może się przyczynić do czyjegoś sukcesy lub porażki. Winston Churchill (1874-1965) przyznał, że złamanie kodów Enigmy przez trzech polskich matematyków (Mariana Rejewskiego (1905-1980), Jerzego Różyckiego (1906-1942) i Henryka Zygalskiego (1906-1978)) pozwoliło w znacznym stopniu skrócić czas wojny (i co za tym idzie, zmniejszyć liczbę ofiar).

Pierwsze kroki po zainstalowaniu Slackware’a

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008

W niniejszym artykule opiszę czynności, jakie zazwyczaj wykonuję zaraz po zainstalowaniu Slackware’a. Nie są to rzeczy, które doprowadzają do idealnego zabezpieczenia, olbrzymiego wzrostu wydajności, czu użyteczności systemu, ale raczej kroki wyważone pomiędzy tymi aspektami. Oczywiście, jest to opis tego co ja robję, więc niekoniecznie wszystko, co zostało tutaj opisane, będzie Ci odpowiadać.

UPDATE 18/04/08: Dodane TMOUT.

Wrażenia z Gentoo

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008

Ostatnio, przy okazji zmiany systemu plików z Reiser4 na ext3 postanowiłem zainstalować Gentoo. Głównym motywem był jednak nie system plików, a fakt posiadania 64 bitowego procesora, który nie jest wspierany przez Slackware - dystrybucję, którą używam. Tak, wiem o istnieniu Slamd64, ale od tej dystrybucji wolę trzymać się z daleka… (Update: Na chwilę obecną, gdy dodaję ten wpis do Joggera, mogę powiedzieć, że Slamd64 12.0 nie jest wcale takie złe i działa całkiem stabilnie i przyjemnie.)