• mina86.com

  • Categories
  • Code
  • Contact
  • ls-cmd.pl

    Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 15th of April 2008 | (cite)

    Something for real unix geeks: Script that makes well known ls command work in Irssi the way God intended, ie. displaying nick list (no slash required).

    Ochrona stosu

    Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 8th of April 2008 | (cite)

    Prezentacja, którą omawiałem w trakcie prezentacji na 5. Sesji Linuksowej traktująca o mechanizmie ochrony stosu polegającym na dodaniu strażnika pomiędzy adresem powrotu, a zmiennymi lokalnymi funkcji. Archiwum zawiera również proste programy, które były prezentowane w trakcie wykładu.

    Stałość fizyczna i logiczna w C++

    Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 21st of March 2008 | (cite)

    Chciałbym zaprezentować pewien tekst, który przygotowałem na jeden z przedmiotów na studiach. Traktuje on o modyfikatorze const i mutable oraz określa pojęcie stałości logicznej czyli niezmienności zachowania obiektu, gdy patrzymy z zewnątrz. Może komuś się to przyda. Czekam również na wszelkie komentarze.

    Irssi AI

    Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 26th of February 2008 | (cite)

    Script implementing advanced AI algorithms answering yes-or-no questions on a channel. It can answer all questions or only those sent to us (that is prefixed with our nick).

    MPD now playing for Irssi

    Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 26th of February 2008 | (cite)

    Simple script writing title of currently played song in MPD. It has a unique feature of automatically replaying to informations send by other users.

    bitlbee query auto

    Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 20th of February 2008 | (cite)

    Interesting patch for bitlbee which allows user to configure bitlbee so that requests may be automatically ignored, rejected or accepted. For instance, one can filter out all questions containing URLs reducing amount of spam. One can also set acceptance of all requests.

    Transmisja cyfrowa

    Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 13th of February 2008 | (cite)

    Zainspirowany wpisem Michała Górnego postanowiłem napisać coś o transmisji cyfrowej. Wszak wielkości w naturze rzadko kiedy występują w postaci cyfrowej--aby się takiej doszukać należy zejść aż do poziomu cząstek elementarnych i analizowanie spinów i innych niezrozumiałych dla zwykłego człowieka parametrów. Jak więc to się dzieje, że komputer operuje na bitach? Co to w ogóle ta telewizja cyfrowa?

    Komentarz to, czy może skrypt?

    Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008 | (cite)

    Przenosząc się na Joggera straciłem sporo czasu na dochodzenie czemu skrypty, które zamieszczałem nie działały tak jak powinny (tzn. nie działały w ogóle). Okazało się, że zależnie od typu MIME strony skrypty są różnie interpretowane. A dokładniej mechanizmy ochrony skryptów.

    Ze względu na przeglądarki nie rozumiejące tagu script przyjęło się kod skryptu umieszczać w komentarzu. Przeglądarki wspierające skrypty domyślały się, że to tak naprawdę kod skryptu i jakoś sobie z tym radziły. Ku memu lekkiemu zdziwieniu odkryłem, że Opera i Firefox przestają wykonywać kod skryptu, gdy strona jest dostarczona jako application/xhtml+xml. Aby sprawę zbadać bardziej szczegółowo stworzyłem taką oto stronę testową:

    Zabezpieczanie kodu strony WWW

    Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008 | (cite)

    Niektórzy uważają, że użytkownik czytający ich stronę nie powinien mieć dostępu do niczego poza ostatecznym efektem renderowania strony. Najczęściej jest to spowodowane chęcią zabezpieczenia kodu HTML lub obrazków przed kopiowaniem i używaniem ich do własnych celów.

    O kryptografii słów kilka

    Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008 | (cite)

    Każdy człowiek ma jakieś tajemnice, których nie chce nikomu zdradzać. Równocześnie każdy ma sekrety, którymi chce się z kimś podzielić, ale tak, żeby nikt więcej ich nie poznał. Sytuacje takie mogą się zdarzać w codziennym życiu przeciętnego obywatela, w życiu dużej firmy lub całego państwa. Utrzymanie w tajemnicy pewnych tajemnic może się przyczynić do czyjegoś sukcesy lub porażki. Winston Churchill (1874-1965) przyznał, że złamanie kodów Enigmy przez trzech polskich matematyków (Mariana Rejewskiego (1905-1980), Jerzego Różyckiego (1906-1942) i Henryka Zygalskiego (1906-1978)) pozwoliło w znacznym stopniu skrócić czas wojny (i co za tym idzie, zmniejszyć liczbę ofiar).