bitlbee query auto

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 20th of February 2008

Ciekawy patch do bitlbee pozwalający na automatyczne ignorowanie, odrzucanie lub akceptowanie żądań o autoryzację. Można np. przefiltrować wszystkie wiadomości zawierające adresy URL, co znacznie zmniejsza ilość spamu. Można też ustawić akceptowanie wszystkich pozostałych zadań.

Transmisja cyfrowa

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 13th of February 2008

Zainspirowany wpisem Michała Górnego postanowiłem napisać coś o transmisji cyfrowej. Wszak wielkości w naturze rzadko kiedy występują w postaci cyfrowej--aby się takiej doszukać należy zejść aż do poziomu cząstek elementarnych i analizowanie spinów i innych niezrozumiałych dla zwykłego człowieka parametrów. Jak więc to się dzieje, że komputer operuje na bitach? Co to w ogóle ta telewizja cyfrowa?

Komentarz to, czy może skrypt?

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008

Przenosząc się na Joggera straciłem sporo czasu na dochodzenie czemu skrypty, które zamieszczałem nie działały tak jak powinny (tzn. nie działały w ogóle). Okazało się, że zależnie od typu MIME strony skrypty są różnie interpretowane. A dokładniej mechanizmy ochrony skryptów.

Ze względu na przeglądarki nie rozumiejące tagu script przyjęło się kod skryptu umieszczać w komentarzu. Przeglądarki wspierające skrypty domyślały się, że to tak naprawdę kod skryptu i jakoś sobie z tym radziły. Ku memu lekkiemu zdziwieniu odkryłem, że Opera i Firefox przestają wykonywać kod skryptu, gdy strona jest dostarczona jako application/xhtml+xml. Aby sprawę zbadać bardziej szczegółowo stworzyłem taką oto stronę testową:

Zabezpieczanie kodu strony WWW

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008

Niektórzy uważają, że użytkownik czytający ich stronę nie powinien mieć dostępu do niczego poza ostatecznym efektem renderowania strony. Najczęściej jest to spowodowane chęcią zabezpieczenia kodu HTML lub obrazków przed kopiowaniem i używaniem ich do własnych celów.

O kryptografii słów kilka

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008

Każdy człowiek ma jakieś tajemnice, których nie chce nikomu zdradzać. Równocześnie każdy ma sekrety, którymi chce się z kimś podzielić, ale tak, żeby nikt więcej ich nie poznał. Sytuacje takie mogą się zdarzać w codziennym życiu przeciętnego obywatela, w życiu dużej firmy lub całego państwa. Utrzymanie w tajemnicy pewnych tajemnic może się przyczynić do czyjegoś sukcesy lub porażki. Winston Churchill (1874-1965) przyznał, że złamanie kodów Enigmy przez trzech polskich matematyków (Mariana Rejewskiego (1905-1980), Jerzego Różyckiego (1906-1942) i Henryka Zygalskiego (1906-1978)) pozwoliło w znacznym stopniu skrócić czas wojny (i co za tym idzie, zmniejszyć liczbę ofiar).

Pierwsze kroki po zainstalowaniu Slackware’a

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008

W niniejszym artykule opiszę czynności, jakie zazwyczaj wykonuję zaraz po zainstalowaniu Slackware’a. Nie są to rzeczy, które doprowadzają do idealnego zabezpieczenia, olbrzymiego wzrostu wydajności, czu użyteczności systemu, ale raczej kroki wyważone pomiędzy tymi aspektami. Oczywiście, jest to opis tego co ja robję, więc niekoniecznie wszystko, co zostało tutaj opisane, będzie Ci odpowiadać.

UPDATE 18/04/08: Dodane TMOUT.

Przywracanie możliwości bootwania GNU/Linuksa

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008

W artykule poniższym zamierzam opisać jak przywrócić LILO jako bootloader w sytuacji, gdy został on zastąpiony loaderem z Windowsów NT, co w efekcie powoduje niemożność uruchomienia GNU/Linuksa. Zakładam, że na dysku zainstalowany jest zarówno GNU/Linux (którego nie można uruchomić) oraz Windows z serii NT (w szczególności Windows 2000 i Windows XP, przy pozostałych Windowsach NT sprawa może wyglądać trochę inaczej). Co więcej, opis dotyczy LILO, ale ogólna idea może zostać zastosowana również w przypadku innych bootloaderów (zmieniają się jedynie pliki konfiguracyjne i polecenie updatowania bootloadera).

Obsługa archiwów plików

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008

Prędzej czy później, korzystając z GNU/Linuksa przyjdzie konieczność zpakowania lub rozpakowania jakichś plików. Artykuł opisuje jak to zrobić z głównym naciskiem pracy w konsoli.

Przesiadka na Joggera

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2008

Zdjęcie rusztowania przy wieżowcu.
(fot. Kiril Havezov aka walker_M)

Niecałe pięć godzin temu założyłem konto na Joggerze i rozpocząłem pracę nad przeniesieniem strony na tę nową… platformę. Powód jest bardzo prosty — lenistwo. Do tej pory, pomimo, że strona generowana była za pomocą skryptów napisanych w Perlu, aby dodać jakiś artykuł musiałem bawić się w przesyłanie plików za pomocą protokołu FTP.

Przez kilka godzin miałem jeszcze ambitny plan napisania czegoś samemu, jednak, gdy odkryłem, iż Jogger umożliwia podpięcie domeny plan legł w gruzach. Teraz jestem już na półmetku. Pozostaje pozmienianie wpisów w DNS-ach i przerzucenie artykułów do Joggera. Biorąc pod uwagę, że już po północy, powinienem dziś skończyć. ;)

Oczywiście zakładając, że faktycznie można podpiąć Joggera pod własną domenę, bo zaczynam mieć co do tego wątpliwości… Update: No i jest! Przy trzeciej próbie w końcu domena została podpięta.

Ah wakacje…

Posted by Michał ‘mina86’ Nazarewicz on 12th of February 2007

Zdjęcie nóg w basenie w słoneczny dzień.
(fot. Matthew Bowden )

Wakacje, a więc nadszedł czas na uporządkowanie wszystkich spraw związanych ze stroną. Przede wszystkim słówko o sprawach zaległych: Otóż już od bardzo dawna obiecywany zrzut X-Forum jest dostępny i można go sobie czytać. Należy również zauważyć, że brak nowych newsów nie oznacza wcale, że na stronie nic się nie dzieje — w międzyczasie pojawiły się nowe artykuły, a także co i rusz poprawiałem odrobinę techniczne aspekty strony.

Jeśli chodzi o sprawy techniczne to w ostatnich dniach zmieniłem sporo, choć przeciętny użytkownik prawdopodobnie tego nie zauważy. Dodałem arkusz styli do wydruku, dzięki czemu strona powinna się ładnie drukować bez zbędnych linków i obrazków. Postarałem się także o zgodność ze standardami W3C XHTML 1.1W3C CSS 2.1 jak i wytycznymi WAI WCAG.

Niejako efektem ubocznym tych zmian są klawisze skrótu jakie dodałem w pasku nawigacyjnym na dole strony. Zależnie od przeglądarki, którą używasz skorzystanie z nich może odbywać się w różny sposób. W Operze (przy domyślnej konfiguracji) należy wcisnąć Shift+Esc i pojawi się lista dostępnych klawiszy skrótu. Mam nadzieję, iż to ułatwi nawigacje po stronie.